Festivals & Awards, News — January 4, 2012 at 8:58 am

2012 PRODUCER’S GUILD AWARDS NOMINEES ANNOUNCED

by

As the Oscar race heats up the various awards outlets are trying to get their nominees out as quickly as possible.  In a press release today the Producers Guild of America (PGA) announced their nominees.  While not as long as various other award celebrations the PGA awards are interesting in that they are one of the few that celebrates the Producer’s role in films (Oscars still have yet to have a Best Producer award, although technically the Best Picture award often includes key players in the making of a film that usually are producers).

The entire nominees list is below.  Some interesting notes:  The Producer of the Year award might as well be the shortlist for Oscars’ Best Picture, seeing as most of these films have been racking up nominations on various other awards circuits.  Ditto for animated film.  The rest of the list focuses on TV fare for the most part.  The winners will be announced on January 21, 2012

Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures: 
THE ARTIST Producer: Thomas Langmann
BRIDESMAIDS Producers: Judd Apatow, Barry Mendel, Clayton Townsend
THE DESCENDANTS Producers: Jim Burke, Alexander Payne, Jim Taylor
THE GIRL WITH THE DRAGON TATTOO Producers: Ceán Chaffin, Scott Rudin
THE HELP Producers: Michael Barnathan, Chris Columbus, Brunson Green
HUGO Producers: Graham King, Martin Scorsese
THE IDES OF MARCH Producers: George Clooney, Grant Heslov, Brian Oliver
MIDNIGHT IN PARIS Producers: Letty Aronson, Stephen Tenenbaum
MONEYBALL Producers: Michael De Luca, Rachael Horovitz, Brad Pitt
WAR HORSE Producers: Kathleen Kennedy, Steven Spielberg

The Producers Guild Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures:
THE ADVENTURES OF TINTIN Producers: Peter Jackson, Kathleen Kennedy, Steven Spielberg
CARS 2 Producer: Denise Ream
KUNG FU PANDA 2 Producer: Melissa Cobb
PUSS IN BOOTS Producers: Joe M. Aguilar, Latifa Ouaou
RANGO Producers: John B. Carls, Gore Verbinski

The television nominees are:

The David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Long-Form Television:
“Cinema Verite” (HBO) Producers: Zanne Devine, Karyn McCarthy
“Downton Abbey” (Masterpiece) (PBS) Producers: Julian Fellowes, Nigel Marchant, Gareth Neame
“The Kennedys” (ReelzChannel) Producers: Jon Cassar, Jonathan Koch, Stephen Kronish, Steve Michaels, Michael Prupas, Jamie Paul Rock, Joel Surnow
“Mildred Pierce” (HBO) Producers: Todd Haynes, Pamela Koffler, Ilene S. Landress, Christine Vachon
“Too Big To Fail” (HBO) Producers: Carol Fenelon, Jeffrey Levine, Paula Weinstein

*The Long-Form Television category encompasses both movies of the week and mini-series.

In December 2011, the Producers Guild of America announced the Documentary Theatrical Motion Picture, Television Series and Non-Fiction Television Nominations; the following list includes complete producer credits.

The Producers Guild Award for Outstanding Producer of Documentary Theatrical Motion Pictures:
BEATS, RHYMES & LIFE: THE TRAVELS OF A TRIBE CALLED QUEST Producers: Michael Rapaport, Edward Parks (*additional producers eligibility pending arbitration completion)
BILL CUNNINGHAM NEW YORK Producer: Philip Gefter
PROJECT NIM Producer: Simon Chinn
SENNA Producer: James Gay-Rees
THE UNION Producers: Cameron Crowe, Michelle Panek

The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Comedy:
“30 Rock” (NBC)  Producers: Robert Carlock, Tina Fey, Marci Klein, Jerry Kupfer, Lorne Michaels, David Miner, Jeff Richmond, John Riggi, Don Scardino
“The Big Bang Theory” (CBS)  Producers: Chuck Lorre, Steve Molaro, Faye Oshima, Bill Prady
“Glee” (FOX) Producers: Ian Brennan, Dante Di Loreto, Brad Falchuk, Ryan Murphy, Kenneth Silverstein
“Modern Family” (ABC) Producers: Paul Corrigan, Abraham Higginbotham, Steven Levitan, Christopher Lloyd, Jeff Morton, Jeffrey Richman, Dan O’Shannon, Brad Walsh, Bill Wrubel, Danny Zuker
“Parks and Recreation” (NBC)  Producers: Greg Daniels, Dan Goor, Howard Klein, Amy Poehler, Morgan Sackett, Michael Schur

The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Drama:
“Boardwalk Empire” (HBO)  Producers: Eugene Kelly, Howard Korder, Stephen Levinson, Martin Scorsese, Rudd Simmons, Tim Van Patten, Terence Winter
“Dexter” (Showtime)  Producers: Sara Colleton, John Goldwyn, Chip Johannessen, Robert Lloyd Lewis
“Game of Thrones” (HBO)  Producers: David Benioff, Frank Doelger, Mark Huffam, Carolyn Strauss, D.B. Weiss
“The Good Wife” (CBS)  Producers: Brooke Kennedy, Michelle King, Robert King, Ridley Scott, Tony Scott, David W. Zucker”Mad Men” (AMC) Producers: Jonathan Abrahams, Scott Hornbacher, Andre Jacquemetton, Maria Jacquemetton, Blake McCormick, Dwayne Shattuck, Dahvi Waller, Matthew Weiner

The Producers Guild Award for Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television:
“The Colbert Report” (Comedy Central) Producers: Meredith Bennett, Stephen T. Colbert, Richard Dahm, Tanya Michnevich Bracco, Tom Purcell, Jon Stewart (*additional producers eligibility pending arbitration completion)
“The Ellen DeGeneres Show” (Syndicated)  Producers: Mary Connelly, Ellen DeGeneres, Melissa Geiger Schrift, Ed Glavin, Andy Lassner, Kevin A. Leman II, Jonathan Norman, Derek Westervelt
“Real Time with Bill Maher” (HBO)  Producers: Scott Carter, Sheila Griffiths, Marc Gurvitz, Dean Johnsen, Bill Maher, Billy Martin
“Saturday Night Live” (NBC)  Producers: Ken Aymong, Steve Higgins, Erik Kenward, Lorne Michaels, John Mulaney
“The 64th Annual Tony Awards” (CBS)  Producers: Ricky Kirshner, Glenn Weiss

The Producers Guild Award for Outstanding Producer of Competition Television:
“The Amazing Race” (CBS) Producers: Jerry Bruckheimer, Elise Doganieri, Jonathan Littman, Bertram van Munster, Mark Vertullo
“American Idol” (FOX) Producers: Charles Boyd, Cecile Frot-Coutaz, Simon Fuller, Patrick Lynn, Nigel Lythgoe, Megan Michaels, Ken Warwick
“Dancing with the Stars” (ABC)  Producers: Ashley Edens Shaffer, Conrad Green, Joe Sungkur, Rob Wade
“Project Runway” (Lifetime) Producers: Jane Cha Cutler, Desiree Gruber, Tim Gunn, Heidi Klum, Jonathan Murray, Sara Rea, Colleen Sands
“Top Chef” (Bravo) Producers: Daniel Cutforth, Casey Kriley, Jane Lipsitz, Dan Murphy, Nan Strait

The Producers Guild Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television:
“30 for 30” (ESPN) Producers: John Dahl, Connor Schell, Bill Simmons
“American Masters” (PBS) Producers: Susan Lacy, Julie Sacks
“Anthony Bourdain: No Reservations” (Travel Channel) Producers: Christopher Collins, Julie Lei, Lydia Tenaglia, Tom Vitale
“Deadliest Catch” (Discovery Channel) Producers: Thom Beers, Jeff Conroy, John Gray, Sheila McCormack, Ethan Prochnik, Bill Pruitt, Matt Renner
“Undercover Boss” (CBS) Producers: Chris Carlson, Susan Hoenig, Eli Holzman, Sandi Johnson, Stephen Lambert, Allison Schermerhorn

**Below are new categories for the 2012 Producers Guild Awards; three television categories and one web category. As such, these programs were not vetted for producer eligibility this year but winners in these categories will be announced at the official ceremony on January 21st:

News Programs:
“Anderson Cooper 360” (CNN)
“BBC World News America” (BBC)
“NBC News with Brian Williams” (NBC)
“The Rachel Maddow Show” (MSNBC)
“60 Minutes” (CBS)

Sports Programs: (*There was a tie, which is why there are six nominees.)
“Monday Night Football” (ESPN)
“Real Sports with Bryant Gumbel” (HBO)
“Sports Center” (ESPN)
“30 for 30” (ESPN)
“2010 FIFA World Cup” (ABC / ESPN / ESPN2)
“U.S. Open Tennis Championship” (CBS / ESPN2 / Tennis Channel)

Children’s Programs:
“Dora the Explorer” (Nickelodeon)
“iCarly” (Nickelodeon)
“Phineas and Ferb” (Disney Channel)
“Sesame Street” (PBS)
“SpongeBob Squarepants” (Nickelodeon)

Web Series:
“Ask a Ninja” (blip.tv)
“The Guild” (WatchTheGuild.com)
“Parks and Recreation Presents: ‘April & Andy’s Road Trip’” (NBC.com)
“30 Rock Presents Jack Donaghy, Executive Superhero” (NBC.com)
“Web Therapy” (LStudio.com)

Leave a Reply

— required *

— required *